MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM SORUMLUSU (SEVİYE 5)

5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kanunu temelinde MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM DANIŞMANI SEVİYE-4 ve MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM SORUMLUSU SEVİYE-5 Ulusal Yeterlilikleri referansı ile hazırlanan Teorik ve Performansa Dayalı sınav faaliyetleri sonucunda başarılı olan adaylara ilgili yeterlilik kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenmektedir.

Bu belgeye sahip olan adaylar Motorlu Kara Taşıtları alanındaki bilgi ve becerilerini bağımsız bir otorite tarafından doğrulatmış ve bu yetkinliklerini Bakanlık onaylı bir doküman ile belgelemiş olmaktadır.

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye-4 sınavına başvuracak adaylarımızda herhangi bir ön koşul (eğitim durumu, sertifika vb) aranmamaktadır. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye-5 sınavlarına başvuracak adaylarımızda ‘’EN AZ LİSE MEZUNU OLMAK’’ şartı aranmaktadır.

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye-4 ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye-5 mesleklerinin icra edilebilmesi için söz konusu mesleklerde çalışanların belge alma zorunluluğu bulunmaktadır.

İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ulaşmak için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1