İnegöl Mesleki Yeterlilik Sınav Ve Belgelendirme Merkezi

İnegöl Mesleki Yeterlilik Sınav Ve Belgelendirme Merkezine kavuştu. Bilindiği üzere Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Mesleki Eğitimlerine Dair 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu dayanağı ile çıkartılan yönetmeliğe göre mesleki eğitim zorunluluğu başlamıştı. Bu kapsamda özellikle Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenip ilgili tebliğlerle ilan edilen MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ alma zorunluluğu olan mesleklere 31.12.2021 tarihinde 16 meslek daha ilave edilmiş ve toplam belge zorunluluğu getirilen meslek sayısı 204’ e ulaşmıştır.

İlgili tebliğ hükümlerine göre zorunluluğun yürürlüğü için 1 yıl süre tanınmış ve bu süre bu yıl sonunda tamamlanmış olacaktır.

Bu süre zarfında ilgili Bakanlık mevzuatına göre ÖZGÜL BELGELENDİRME, akreditasyon ve yetkilendirme süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Bir Bursa markası olarak kurulduğu günden bugüne Mesleki Yeterlilik sisteminin yaygınlaşması için önemli projeler üreten kuruluş, geçtiğimiz aylarda bu çalışmalarını İNEGÖL SINAV MERKEZİ açılışını yaparak taçlandırmıştı.

Bu sayımızda ÖZGÜL BELGELENDİRME’ nin Genel Yöneticisi Dr. Oğuzhan KARAGÜL Bey’ le konu özelinde bir söyleşi yaparak siz değerli okurlarımıza kıymetli bilgilerinden aktarımlar yapmak istedik.

Editör: Bizlere ÖZGÜL BELGELENDİRME’ den bahseder misiniz?

KARAGÜL: ÖZGÜL BELGELENDİRME, Eğitim ve Danışmanlık sektöründe hizmet vermek amacıyla Bursa’ da kurulan ve yaklaşık 15 yıldır bu alanda faaliyetler üreten bir firmadır. Faaliyet yelpazesine 2018 yılında Mesleki Yeterlilik Belgelendirme süreçlerini de ekleyen kuruluşumuz geçen süre zarfında 70 farklı ilde 30.000’ i aşkın farklı meslek uygulayıcılarının sınav ve belgelendirme süreçlerini başarı ile yönetmiştir. Eylül 2022’ de İnegöl Sınav Merkezini kuran firmamız bu alanda MOBİLYA AHŞAP İMALAT ve MOBİLYA DÖŞEMECİLİĞİ alanlarındaki yetkisini İNEGÖL’ de rahatlıkla erişilebilir hale getirmiştir.

Editör: Mobilya İmalat ve Mobilya Döşemecilerinin mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu mu?

KARAGÜL: Evet. Bazı muafiyetler var. Örneğin kişi Mobilya mesleğinde en az meslek lisesi mezunu ise ya da döşemecilikte Usta düzeyinde belgesi varsa bu kişilerin mesleki yeterliliğini belgelemesi şart değil. Diğer herkesin belgelenmesi yasal şart.

Editör: ÖZGÜL BELGELENDİRME’ de Belgelendirme süreci nasıl işliyor?

KARAGÜL: Belgelendirme ihtiyacı olan firmalar, personelleri için bize başvuru yapıyorlar. Biz de onlarla istişareli olarak sınav planı yapıyoruz. Bir sınav gününde 15 kişilik grubun sınavını yapabiliyoruz. Firmalar isterlerse iki kişi- üç kişi- beş kişi de gönderebiliyor sınavlara. Sınav günü gelen personelleri sınav merkezimizde misafir ediyoruz. Bu kişiler iki farklı oturumla sınava giriyorlar. İlk oturumda test soruları ile teorik sınavları yapılıyor. Sonrasında ise teker teker uygulama sınavına alınıyor. Sınav merkezimizde hem sınava giren adayların ihtiyacı olacak herşey, ilgili mevzuata uygun olarak hazır hale getiriliyor ve hem de sınav sırasını bekleyen adaylar için uygun alanlar oluşturularak buralarda adaylara gerekli oryantasyon desteği sağlanıyor.

Editör: Sınav merkeziniz tam olarak nerede?

KARAGÜL: Ertuğrulgazi caddesinde. 6. Sokaktayız.

Editör: Sınavlara herkes katılabiliyor mu? Bireysel başvuru da alıyor musunuz?

KARAGÜL: Katılımda bir ön koşul yok. Ulusal yeterliliğe göre mesleğini belgelemek isteyen herkes bireysel olarak da başvuru yapıp sınavlara katılabiliyor.